آفتاب

صرف هزاران میلیارد برای استقبال از جام جهانی در کیش؟ چند نکته و سوالتغییر دبیر شورایعالی مناطق آزاد، یک سال پس از شروع به کار دولت سیزدهم، دربردارنده نکات متعددی است که بیش از هرچیز نشان از ظرفیت خود ترمیم کنندگی و اصلاح پذیری دولت است.

در شرایط حاضر انتظار ناظران و فعالان اقتصادی تداوم این روند در مناطق آزاد و ویژه ای است که علائم خوبی از وضعیت اقتصادی و تجاری در آنها دیده نمی شود.‌برای مثال در منطقه آزاد کیش که اولویت یکسال گذشته آن فراهم آوردن مقدمات و زیرساخت‌های استقبال از جام جهانی بوده است و با طرح چشم اندازهایی همچون برقراری ۴۰۰ پرواز بین کیش و قطر، خط دریایی ویژه ، هجوم شرکت‌های حمل و نقل دریایی به کیش و پذیرایی از مسافران جام جهانی و.. که توقعات و انتظارات را افزایش داد قبل از هر چیز لازمست با بررسی از طرف دستگاه های نظارتی ، روشن شود که چرا بدون توجه به امکانات و واقعیت‌ها وعده هایی داده شود که پاسخ ندادن به آن موجب دلخوری و خدای نکرده احساس یاس در جوانان و فعالان اقتصادی شود.البته گاهی وعده های بلندپروازانه با هدف زمینه چینی جهت جذب و صرف بودجه های سنگین ارائه می شود که اتفاقا به همین دلیل باید با سختگیری بیشتری نسبت به این موارد برخورد شود.بنا به ادعای مدیران ذيربط بیش از هزار میلیارد تومان صرف زیرساختهایی شده که در بهره برداری کشور از فرصت‌های جام جهانی باید استفاده شوند.‌صرف این ارقام در شرایطی که مناطق آزاد کشور در زیر ساخت‌های ضروری چون برق و آب مشکلات اساسی دارند قطعا محل سوال جدی است.
اما تاسف آورتر اینست که به جای ارزیابی دقیق از عملکرد مدیران و توجه به واقعیت های میدانی، افرادی که حضور و واکنش های پرتب و تاب آنها در این شرایط محل سوال و ابهام جدی است به صحنه گردانی جلسات تشریفاتی و مهندسی شده می پردازند‌.دیدار سرپرست دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با فعالان اقتصادی کیش در حاشیه بازدید از نمایشگاه کیش اینوکس، فرصت مغتنمی بود تا ایشان بی واسطه پای صحبت دردمندان این منطقه می نشست تا ببیند در یکسال گذشته چه بر سر ایشان آمده است. و واقعیات موجود کیش چیست.
سوء مدیریت ها، تقابل مدیریت دولتی با بخش خصوصی، بوروکراسی سخت و دست و پاگیر، و در یک کلام بی توجهی به شعارهای دولت در جهت مردم گرایی و پرداختن به مشکلات واقعی جامعه از جمله علل وضعیت موجود است.ای کاش در جلسه سه شنبه شب، عملکرد مدیریت کیش در جذب حداقل یک مورد سرمایه یا سرمایه گذار معرفی می شد یا گزارشی از میزان ایجاد اشتغال و یا حداقل نحوه برخورد و تعامل با شرکت‌های دانش بنیان در سالی که بدین نام و موضوع اختصاص یافته اشاره می شد.کاش گزارشی ارائه می شد تا معلوم شود پروژه ها و قرار داد های یکساله اخیر به چه شرکتها و با کدام تشریفات قانونی واگذار شده است.بی هیچ اتهامی به کسی، اقلا برای رفع شبهات احتمالی این گزارش ها می توانست مفید باشد.
نکته دیگر آنکه در جلسه فعالان با سرپرست محترم دبیرخانه، دیده شد که مدیرات سازمان منطقه آزاد در همه سطوح در جلسه رودر روی فعالان نشسته اند و آنگاه از ایشان توقع دارند در حضور آنها مشکلات و انتقاداتشان را شرح دهند. اگر قائل به اخلاق اداری بودند هیچیک از مدیران و کارکنان در جلسه نباید حضور می یافت تا افراد بتوانند بی واهمه و شرم حضور حرف دل و نظرشان را بگویند.از سرپرست دبیرخانه انتظار می رفت در اینگونه جلسات متوجه ملاحظات جانبی باشند تا اطلاعات دقیق ،صریح و صادقانه دریافت کنند.همچنين برای رفع شبهات از نحوه هزینه بودجه هایی که سازمان کیش برای استقبال از جام جهانی فوتبال و موضوعات مشابه چون جشنواره ها و مراسم و.. صرف کرده که هیچ خروجی روشنی نداشته است، پیشنهاد می کنیم دستگاه‌های نظارتی گزارش حسابرسی خود را در معرض افکار عمومی قرار دهند‌.این ارزیابی می تواند جهت گیری تغییرات مدیریتی آینده را با ملاک و شاخص مشخص کند تا مدیران و تصمیم گیران بدون گرفتار شدن در دام هیاهوی بادمجان دور قاب چین ها و جلسات مهندسی شده و خود تمجید گر مسیر درست و افراد پاک دست و کارآمد را انتخاب کنند. / اعتدال

سپنتا قاسمی، کنشگر اجتماعی و فرهنگی در منطقه آزاد کیش