آفتاب

افزایش شمار جانباختگان زلزله ترکیه به ۳۶ هزار و ۱۸۷ نفررئیس مرکز مدیریت حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) در جدیدترین آمار خود از افزایش شمار قربانیان زلزله دوشنبه هفته گذشته این کشور به ۳۶ هزار و ۱۸۷ نفر خبر داد.

به گزارش شبکه خبر.ترک، یونس سزر در مصاحبه با خبرنگاران شمار مجروحان در جریان زلزله مهیب در ۱۱ استان قهرمان‌ماراش، غازی‌آنتپ، شانلی‌‎اورفا، دیاربکر، آدانا، آدیامان، عثمانیه، هاتای، کیلیس، مالاتیا و الازیع واقع در جنوب ترکیه را ۱۰۸ هزار و ۶۸ نفر اعلام کرد.

وی با اشاره به تخلیه و انتقال ۲۱۶ هزار و ۳۴۷ نفر از بازماندگان و زلزله‌زدگان به سایر استان‌های این کشور گفت: در مدت ۱۱ روز اخیر بیش چهار هزار و ۳۲۳ پس لرزه در منطقه وقوع این حادثه رخ داده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) همچنین از مشارکت بیش از ۲۵۳ هزار نفر از عوامل پشتیبانی، امدادی، پزشکی، جستجو و نجات، حمل و نقل و پلیس در مناطق زلزله زده خبر داد و اضافه کرد: در جریان این حادثه تلخ، ۱۱ هزار و ۴۸۸ نفر از امدادگران خارجی نیز به یاری زلزله زدگان ترکیه شتافتند که خدمات بسیاری از آنها همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به ایجاد یک کریدور هوایی برای تسهیل در عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله زده بیان کرد: برای مدیریت این بحران، ۱۲۱ فروند بالگرد و ۷۵ فروند هواپیما به کار گرفته و تاکنون بیش از ۶ هزار و ۴۹۰ سورتی پرواز عملیاتی انجام شده است.

سزر ادامه داد: تاکنون بیش از ۲۸۳ هزار چادر، ۵۴ هزار کانکس و سه میلیون و ۲۶۵ هزار تخته پتو به مناطق زلزله زده ارسال شده است.

وی همچنین با اشاره به ایجاد چهار مرکز خدمات اجتماعی سیار در استان‌های قهرمان ماراش، هاتای، عثمانیه و مالاتیا گفت: تاکنون بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ روانشناس و مددکار اجتماعی در قالب گروه‌های تخصصی برای ارائه خدمات مشاوره‌ای و روانشناسی اعزام شده است که در مجموع به ۴۲۳ هزار نفر در مناطق زلزله‌زده و خارج از آن خدمات حمایت روانی و اجتماعی ارائه داده‌اند.

به گزارش ایرنا، زمین لرزه بزرگی در ساعت ۰۴:۱۷ دقیقه بامداد دوشنبه هفته گذشته جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند که از آن به عنوان «فاجعه قرن» یاد می‌شود.

در جریان این زمین لرزه ۷.۸ دهم در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) خسارت‌های زیادی به ساختمان‌ها وارد شد که تیم‌های نجات و جستجو طی ۱۱ روز اخیر در حال آواربرداری و نجات کسانی هستند که زیر آوار گرفتار شده‌اند.

وزیر شهرسازی، محیط زیست و تغییرات اقلیم ترکیه دو روز پیش اعلام کرد که در جریان زلزله روز دوشنبه هفته گذشته، بیش از ۱۹۰ هزار واحد مسکونی و تجاری تخریب شده و یا به شدت آسیب دیده است. /ایرنا