آفتاب

امیرعبداللهیان در جمع خبرنگاران در مسقط:

همواره مقامات عمان در نزدیک کردن دیدگاه‌ها نقش سازنده‌ای را ایفا کرده‌اندوزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در تشریح اهداف سفر خود به عمان گفت: حامل پیام رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به سلطان عمان هستم.

ایسنا: حسین امیرعبداللهیان سه‌شنبه شب در هنگام ورود به فرودگاه مسقط در جمع خبرنگاران در تشریح سفر خود به عمان و ارتباط آن با گفت‌وگوهای منطقه‌ای تسریح کرد: تهران و مسقط همواره رایزنی‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در ارتباط با موضوعات مورد علاقه داشته است و عمان در ارتباط با مسائل متنوعی چه در ارتباط با ایران و چه در ارتباط با بحران‌های منطقه‌ای مرکز گفت‌وگوهای منطقه‌ای بوده است و همواره نقش خیرخواهانه‌ای از سوی مقامات این کشور در این ارتباط انجام شده است.

این دیپلمات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در جریان این سفر و دیدار با مقامات عمان ضمن مرور موضوعات مرتبط با روابط دو جانبه، مسائلی که بایستی شتاب بیشتری به تحقق آن داده شود را نیز دنبال می‌کنیم و رایزنی و گفت‌وگو در ارتباط با بحران یمن، افغانستان و اوکراین نیز از دیگر موضوعات مورد توجه در جریان این رایزنی است.

وی همچنین گفت: در جریان این سفر حامل پیام آقای رئیسی رئیس‌جمهور به سلطان عمان هستم و در گفت‌وگویی که روز چهارشنبه با سلطان عمان خواهیم داشت، این پیام را تسلیم می‌کنم و همچنین درخصوص برخی از موضوعات مورد تاکید روسای دو کشور نیز رایزنی و گفت‌وگو خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به این سوال که با توجه به نقش عمان در جریان مذاکرات رفع تحریم‌ها برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه های کشورهای حاضر در این مذاکرات؛ آیا عمان اخیرا پیشنهاد تازه‌ای در این ارتباط ارائه کرده است یا نه؟ تصریح کرد: همواره مقامات عمان در نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین برای رسیدن به گام نهایی توافق نقش مثبت و سازنده‌ای را ایفا کرده‌اند.

وزیر خارجه افزود: در دیداری که در جریان نشست بغداد ۲ در اردن با وزیر خارجه عمان در هفته گذشته داشتیم در این ارتباط گفت وگو کردیم و فردا این گفت‌وگوها در چارچوب سوابقی که بین دو کشور در این ارتباط وجود دارد و تلاش‌هایی که مقامات عمان در ماه‌های اخیر و هفته‌های گذشته در این ارتباط داشته‌اند، تداوم خواهد داشت.